Pod odwróconą banderą – 44 Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie Ziemnym

W dniach 20-27 września w miejscowości Nusa Dua na południowym wybrzeżu wyspy Bali – jednej z 17 tys. wysp Indonezji, spotkali się lekarze z 23 krajów  świata grający w tenisa ziemnego. Co roku turniej odbywa się w innym miejscu, gospodarzami dotychczas byli min.: Francja (3 razy), Włochy (5 razy), USA (6), Japonia (3), Finlandia, Polska (Gdynia – 2005). Jednym z założeń WMTS czyli World Medical Tennis Society jest właśnie odwiedzanie różnych miejsc świata oprócz najważniejszej – gry w tenisa lekarzy w przyjaznej atmosferze w połączeniu z sesjami naukowymi prowadzonymi przez samych uczestników. Pierwszy turniej odbył się w 1971 roku w Monte Carlo, idea wyszła od lekarzy z Ameryki. Obecnie należą do Stowarzyszenia 42 państwa – większość z Europy, ale są też Izrael, Brazylia, Taiwan, Iran czy Australia (obok Austrii)

Konkurencje są rozgrywane w różnych kategoriach wiekowych, single, deble, pary mieszane oraz Puchar Narodów.

Na magiczną i bajeczną Bali dotarło po trudach ponad 20 godzinnego lotu 17 lekarzy w tym 5 stomatologów, byliśmy liczną reprezentacją w porównaniu np. z jednym przedstawicielem Szwajcarii czy Estonii. Zawodnicy zdobyli 23 medale – 12 srebrnych, 11 brązowych. Konkurencja była silna, temperatura na kortach ponad 30 stopni (kort dosłownie parzył w stopy), ale nasi dzielnie walczyli mimo kontuzji i urazów. Mały smuteczek wkradł się w podsumowaniach – zabrakło złota!! Z San Diego przywieźliśmy 6 medali (2007), a w Gdyni zdobyliśmy „tylko” 5 złotych.  Polskę reprezentowali lekarze  w różnym wieku, różnych specjalizacji i z różnych izb lekarskich:

 • Dorota Grudzień – Kielce dentystka
 • Małgosia Pawelec-Wojtalik – Poznań, kardiolog dziecięcy,
 • Marcin Wroński – Kraków, pediatra
 • Rozalia, Józef, Asia Szafrankowie – Chełmno, radiolodzy
 • Dariusz Obin – Sulejów, ginekolog
 • Artur Ferencz, Józef Safian – Zielona Góra, dentysta, pediatra
 • Bogdan Solarski – Rzeszów, chirurg (senior-grupa+75 lat)
 • Magda Witkowska – Łódź,  hematolog
 • Bożenka Kędzierska – Pułtusk, dentystka
 • Hania Marcinkowska – Poznań
 • Ula Niewiarowska – Kraków, dentystka
 • Zygmunt Urbanowicz – Tychy, ginekolog
 • Wojtek Pietrzak Łowicz – internista

Po trudach sportowych zmagań ruszyliśmy pod opieką zamieszkałego od 5 lat na Bali Pawła na, zwiedzanie wyspy. Obejrzeliśmy najważniejsze świątynie [nazwy nie do powtórzenia a co dopiero do zapamiętania], byliśmy w Ubud, ale żadna z uczestniczek nie skorzystała z porady słynnego szamana [jak Julia Roberts w filmie z 2010-„Jedz,módl się i kochaj”] wybrałyśmy spotkanie z nieobliczalnymi makakami w Monkey Forest Sanctuary.

Jako osoba towarzysząca mojemu mężowi grającemu od 22 lat w turniejach tenisowych lekarzy mogę powiedzieć jedno – tenisiści to ludzie wyjątkowo pozytywnie zakręceni, fascynaci, uzależnieni od walki na korcie, utrzymujący niezbędną kondycję przez cały rok, spotykający się, żeby pograć, pogadać.

Tenis to piękny sport i cieszy, że oprócz starych wyjadaczy turniejowych pojawiają się młodzi lekarze chcący go uprawiać, jest to świetny sposób na walkę ze stresem w naszym zawodzie, pomaga złagodzić zawodowe wypalenie…

Za rok wszystkich chętnych zaprasza Roterdam, potem Peru, Turcja

P.S.

Maskotką naszej grupy była Marysia, 11-letnia córka Asi Szafranek, której znajomość języka angielskiego ułatwiała nam kontakty z tubylcami

Renata Obrębska-Pietrzak, dentyska