Mistrzostwa Świata Lekarzy

Nieprzerwanie od 1971, corocznie w różnych zakątkach świata odbywają się Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie, organizowane przez WMTS – World Medical Tennis Society (http://www.wmtstennis.org/). Pierwszy turniej odbył się w Monte Carlo. Obecnie do Stowarzyszenia należy 38 państw, większość z Europy, ale są też m.in.: Australia, Argentyna, Brazylia, Peru, Japonia, Iran, Tajwan. Polska była gospodarzem MŚ w 2005 roku (Gdynia). Mistrzostwa trwają z reguły tydzień. Początkowo mogli w nich startować tylko lekarze (z wykluczeniem dentystów), ale zasada ta została zniesiona i obecnie dentyści są pełnoprawnymi uczestnikami. Mecze tenisowe odbywają się w singlu, deblu i w mikście. W grze mieszanej jedna osoba z duetu może nie być lekarzem. Rozgrywane są także turnieje pocieszenia, Nation Cup (Puchar Narodów na wzór Pucharu Hopmana) oraz kategorie 'non-medical’. W trakcie każdych zawodów odbywa się konferencja naukowa, imprezy towarzyszące, wycieczki krajoznawcze.

W 2019 roku w Wilnie (49. MŚ) nasza narodowa drużyna kobiet w składzie: Olesja Szpak, Agata Wojciuk, Anna Komar, Agnieszka Widziszowska, Grażyna Martini – Kamińska i Bożena Kędzierska wygrała po dramatycznych bojach Nations Cup – po raz pierwszy w 49-letniej tradycji tych zawodów.

W 2021 roku w Turcji (50. MŚ) nasza męska poszła śladem kobiet i pierwszy raz w historii wygrała Puchar Narodów (Nations Cup) pokonując kolejno: Rosjan 2-0, Czechów 2-0, Włochów 2-1 oraz Łotyszy 2-0. Polskę reprezentowali: Marcin Pokrzywnicki, Tomasz Maziak, Dariusz Gajecki, Robert Telega , Robert Kowalczyk.

W 2025 roku Polska będzie po razu drugi gospodarzem Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie.

Więcej informacji na temat Mistrzostw Świata Lekrarzy znajduje się na stronie http://www.wmtstennis.org/ (dostęp do niektórych działów wymaga zalogowania; login: wmts, hasło: mccampbell).

NAJBLIŻSZE MŚ LEKARZY:

 52nd WMTS Congress and Championship
 Host Country: Latvia
 July 22-28, 2023
 Location: Jurmala
 (Citizens of Russia and Belarus are not allowed to participate – the decision of the WMTS EC)

54. Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie 2025 – POLSKA

Relacje, wyniki, zdjęcia z poprzednich MŚ:

50. MŚ Turcja 2021

– 49. MŚ Wilno 2019

– 48. MŚ Malta 2018

– 44. MŚ Bali 2014

– 43. MŚ Jurmala 2013

– 40. MŚ Bańska Bystrzyca 2010

– 35. MŚ Gdynia 2005


Polscy medaliści MŚ -> TUTAJ